czwartek, 20 lutego 2014

Miłość do buraka!

Pokochaj buraka!
Tak łatwo nam przychodzi jedzenie ziemniaków, marchwi czy ogórków. O takim buraku najczęściej zapominamy, a przecież jest to naładowana witaminami bomba. Już sam jego kolor gwarantuje nam odwzajemnienie naszej miłości.



Według danych naukowych buraki zawierają potas, magnez i żelazo, a także witaminy A, C i B6 oraz kwas foliowy. Jest on również bogaty w złożone węglowodany, białko,  antyoksydanty oraz rozpuszczany błonnik.
Buraki wspomagają pracę naszych mięśni dzięki czemu są bardziej wytrzymałe - mogą znieść dłuższy i cięższy wysiłek. Wspomaga pracę serca zmieniejszenie ciśnienia krwi - dzięki czemu zmniejszają ryzyko zawałów serca czy udaru mózgu. Przez bogactwo kwasu foliowego, sporej ilości witaminy C oraz żelaza  jest doskonałą propozycją kobiet w ciąży, anemików oraz dla osób bardzo aktywnych bądź wykonujących ciężką pracę.


Poniżej wartości dziennego zapotrzebowania w % w 100 g buraka:


    • Witamina C - 8%
    • Kwas foliowy - 75% (w surowym)
    • Potas (K) - 11%
    • Żelazo (Fe) - 3%
    • Cynk (Zn) - 3%
    • Magnez (Mg) - 4%
Burak kojarzy mi się głównie z zupą. Jeśli miałabym wybrać najbardziej domową zupę, przywołującą na myśl smak dzieciństwa, byłaby to różowa botwinka gotowana przez moją mamę w wielkim garnku. Była słodka, kremowa, pełna młodych listków, które wyjątkowo nie przeszkadzały małemu dziecku.
"Zupa burakowa" natomiast to specjalność moich dziadków. Wizytom u dziadków, wakacjom czy feriom zimowym najcześciej towarzyszył talerz zupy burakowej wraz z gniecionymi, ugotowanymi oddzielnie ziemniakami i łyżką słodkiej śmietany.Podanej w metalowej miseczce na ceracie w kwiatki...


Dziś szukam innych możliwości wykorzystania buraka w soku czy sałatce, jednak nie chcę zapominać o tradycyjnej zupie, barszczu wigilijnym, sałatce śledziowej czy jarzynce...



Na sok z buraka ostatnio natknęłam się na Facebooku, niestety już nie pamiętam kto rozpalił moją ciekawość.

Poszukałam trochę i w końcu znalazła ciekawy przepis . Jeśli chcielibyście spróbować proponuję zacząć od mniejszej ilości buraka na początek. Ja zaczełam od połówki buraka, marchewki i jabłka. Uważam, że obecność imbiru doskonale nadaje charakter temu napojowi. Można też poeksperymentować z ziołami aby znaleść odpowiedni dla nas smak. Warto spróbować. Jedzenie surowego buraka może nie być przyjemnością, a picie wyciśniętego z niego soku może już nią być.



Osobiście jednak najczęściej zjadam buraki w sałatce. Uwielbiam je pieczone w skórce, zawinięte w folię aluminiową. Są bardziej słodkie i chrupiące niż te gotowane.



Poniżej zamieszczam przepis na sałatkę, którą polecam na każdą porę roku:



Sałatka
- 4 małe lub jeden duży upieczony burak
- 50 g rukoli
- łyżka prażonych pestek słonecznika lub orzechów włoskich
- feta lub ser kozi (ok 50 g)
-1/2 awokado
Dressing
- sól, pieprz
- łyżka oliwy z oliwek
- 1/2 łyżeczki octu balsamicznego

Buraczki kroimy w plasterki lub kostkę, ser kroimy w kostkę, a awokado w plasterki. Mieszamy wszystko z rukolą i orzechami, a następnie polewamy dressingiem.

Zjadamy ze świeżym pieczywem.


UWAGI:

- warto spróbować dla połączenia rukoli i buraków, kolejne idealne połączenie
- buraki najlepiej przygotować dzień wcześniej piekąc je w zależności od wielkości od 30 -60 minut w 180 C (większe można przekroić).
- można spróbować z innymi serami brie, camembert na pewno też się dobrze sprawdzą


1 komentarz: